Propozycje z Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie poleca spotkania, warsztaty, wykłady i … imprezkę na Dzień Kobiet! Zapraszamy!

Wszechnica Chrzanowska: Dr Hanna Pieńkowska 1917-1976

Zapraszamy na drugą Wszechnicę Chrzanowską, która odbędzie się w piątek, 17 lutego 2023, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, o godz. 17:00. Tym razem naszym gościem będzie Grzegorz Orłowski, rodowity chrzanowianin, historyk, archiwista, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie poświęcone zostanie dr Hannie Pieńkowskiej, absolwentce historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, konserwatorce zabytków regionu krakowskiego, inicjatorce utworzenia skansenu w Wygiełzowie.

Wstęp wolny.

Komputerowe wtorki w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie serdecznie zaprasza na spotkanie organizacyjne dla osób zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach „Komputerowe wtorki w bibliotece”, mających docelowo odbywać się w każdy 1. i 3. wtorek miesiąca. Chętnych zapraszamy 21 lutego 2023 w godzinach 16:00-17:00 do małej sali konferencyjnej.

Podczas spotkania przybliżymy zakres tematów, które planujemy poruszyć na kursach komputerowych oraz zapoznać się z potrzebami i oczekiwaniami potencjalnych uczestników. Omówione zostanie także zagadnienie doradztwa w sprawach informatycznych.

Szczegółowych informacji udziela Dział Informacji i Multimediów: multimedia@mbp.chrzanow.pl, tel.: 32 763 27 49.

Wstęp wolny.

Wszechnica Chrzanowska: Ks. F. Blachnicki i ks. M. Luzar

Druga w tym miesiącu Wszechnica Chrzanowska odbędzie się poniedziałek, 27 lutego 2023, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, o godz. 18:00.

Prelegentem będzie Cezary Jan Lis, historyk z zamiłowania, autor książek, szczególnie zainteresowany regionem Częstochowa-Radomsko.

W swoim wystąpieniu przedstawi sylwetki:

  • ks. Franciszka Blachnickiego (Czcigodnego Sługi Bożego) (24 marca 1921-27 lutego 1987), więźnia obozów koncentracyjnych i obozów pracy, założyciela Ruchu Światło-Życie, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, Krucjaty Wstrzemięźliwości;
  • ks. Mariana Luzara „Czarnego Kruka” (1 września 1895-13 września 1939), harcmistrza, inicjatora utworzenia drużyn harcerskich w Trzebini oraz powstania tam Domu Ludowego, poległego podczas pełnienia posługi w drugim tygodniu kampanii wrześniowej.

Pięć publikacji Cezarego Jana Lisa jest dostępnych w księgozbiorze Biblioteki.

Wstęp wolny.

Poznajemy kraje świata: Nowa Zelandia (Aotearoa)

1 marca 2023, o godz. 17:00, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy kraje świata”. Tym razem będzie to podróż po jednym z najodleglejszych zakątków Ziemi – Nowej Zelandii. Nasz prelegent, podróżnik Mariusz Paździora, opowie o ciekawych miejscach i historii Kraju Długiej Białej Chmury (Aotearoa) – tak Nowa Zelandia nazywa się w języku Maorysów, autochtonów.

Prelekcję zilustruje pokaz przeźroczy, które zostały wykonane podczas podróży. Odwiedzimy najpiękniejsze miejsca Nowej Zelandii: na Wyspie Południowej Alpy Południowe z Fiordem Milford, Górą Cooka i Lodowcem Franciszka Józefa oraz Queenstown nad jeziorem Wakatipu, a na Wyspie Północnej stolicę kraju Wellington, miasto architektury art déco – Napier i wulkaniczne  jezioro Taupo.

Wstęp wolny.

 Pora dla Seniora

Dział Informacji i Multimediów zaprasza do udziału w nowym cyklu skierowanym do seniorów. W 4. środę miesiąca będziemy się spotykać przy kawie i herbacie, aby wspólnie planować działania, poznawać potrzeby uczestników, miło spędzić czas. Będzie to także okazja do integracji i rozmów o kulturze, językach, tradycji, obyczajach i nowinkach współczesnego świata.

Zapewnimy również listę imprez od wielu lat organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, tj.: wykłady w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej, seria podróżnicza Poznajemy Kraje Świata, warsztaty komputerowe.

Mamy nadzieję, że zebrane w ten sposób w jednym miejscu informacje o wydarzeniach pozwolą seniorom na pełniejsze korzystanie z oferty Biblioteki.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 22 marca 2023 o godz. 16:30 w sali konferencyjnej.

Wstęp wolny.

 Wszechnica Chrzanowska: Zabawa tekstem i słowem w epitafiach na Kierkowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza na Wszechnicę Chrzanowską, która odbędzie się 24 marca 2023 o godzinie 17 w sali konferencyjnej. Wystąpienie pt. „Zabawa tekstem i słowem w epitafiach na Kierkowie” przygotował Wojciech Wyzina.

Młody żydowski chłopiec już od trzeciego roku życia poznawał tajniki pisma w chederze. Później przez całe życie poświęcał wiele czasu na pamięciowe opanowanie znacznych fragmentów świętych ksiąg. Uczył się wyszukiwać w nich ukryte znaczenia: porównywać, analizować, przekształcać. Żydowska Kabała to nieustająca praca nad świętymi tekstami i wydobywanie z nich tajemnych treści. Nabyte w czasie takich praktyk umiejętności niejednokrotnie znajdowały swoje odbicie w tworzeniu nagrobnych epitafiów. Abrewiatury, akronimy, chronostychy, cytaty, peryfrazy, ukryte informacje – o tym właśnie będzie mowa podczas wykładu.

 10 marca Chrzanowski Dzień Kobiet – W tym roku pod hasłem POLKA-IDOLKA w programie: stoiska, konsultacje, degustacje, pokazy, WYSTAWA i POKAZ MODY przygotowany przez Zielony Kadr Marta Pietrzyk oraz GWIAZDA WIECZORU Katarzyna Nosowska – wokalistka zespołu HEY, kompozytorka, autorka tekstów, felietonistka i autorka książek: „A ja żem jej powiedziała” oraz „Powrót z Bambuko”

Scroll to Top